LeDor VaDor - Online Zsidó TV

Mi az Ö-való szolgái vagyunk. De hogyan?

וַיֹּאמֶר יְ־הֹוָ־ה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם וְעָשׂוּ לָהֶם צִיצִת עַל כַּנְפֵי בִגְדֵיהֶם לְדֹרֹתָם וְנָתְנוּ עַל צִיצִת הַכָּנָף פְּתִיל תְּכֵלֶת וְהָיָה לָכֶם לְצִיצִת וּרְאִיתֶם אֹתוֹ וּזְכַרְתֶּם אֶת כָּל מִצְוֹת יְ־הֹוָ־ה וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם וְלֹא תָתֻרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זֹנִים אַחֲרֵיהֶם

“És szólt az Örökkévaló Mózeshez, mondván: Szólj Izrael fiaihoz és mondd nekik, hogy készítsenek maguknak rojtot ruháik szögleteire nemzedékeiken át; és tegyenek a szöglet rojtjára kék bíbor zsinórt. És legyen nektek rojt gyanánt, hogy lássátok azt és megemlékezzetek az Örökkévaló minden parancsairól és megtegyétek azokat, hogy el ne térjetek szívetek és szemeitek után melyek után paráználkodva járnátok.” /MIV/15:37-39 Slách-Lechá/

A cicit micvája a mostani (Slách-Lechá) hetiszakaszban olvasható, melyet a Smá Jiszráel ima harmadik részében mondunk el a reggeli és esti imában.

A cicittel kapcsolatban több érdekes és mély magyarázatot is megfigyelhetünk. Az idézetben háromszor szerepel a cicit szó, a harmadik szó elején azonban egy lámed (ל) betű áll.A lámed az egyetlen betű a héber ábécében, mely a többi fölé emelkedik, így köti össze a mi fizikai világunkat a fenti szellemi világokkal, és ehhez a cicit segíti hozzá.

Mi az Ö-való szolgái vagyunk. De hogyan?

Az Ö-való négybetűs Szent nevének a számértéke 26 ( יְ־הֹוָ־ה = jud+héj+váv+héj = 10+5+6+5 = 26 ).

A szolga héberül eved, aminek a számértéke 76 (עֶבֶד = ájin+vét+dáled = 70+2+4 = 76).

Ha kiírjuk teljesen a háromszor szereplő cicit szót ahogy a Tórában és az imában áll, megkapjuk a teljes számértéküket: 1976=  צדי יוד צדי תו צדי יוד צדי תו למד צדי יוד צדי תוצִיצִת צִיצִת לְצִיצִת

76-szor 26 az éppen 1976!

A legáltalánosabban ismert szám a cicittel kapcsolatban a 613. A cicit számértéke 600, amihez ha hozzáadjuk az 5 dupla csomót amiből a cicit áll és 8 szálat ami lelóg minden sarkon akkor megkapjuk a 613-at, pont annyit ahány parancsolatot adott az Ö-való a Színáj-hegyen.

Érdekes, hogy Mózes Mesterünk (מֹשֶׁה רַבֵּינוּMose Rábénu) számértéke szintén 613.

A Tóra számértéke 611 (תורה=táv+váv+rés+hé=400+6+200+5=611), amihez hozzátéve a Tízparancsolatból az első két parancsolatot, amit nem Mózesen keresztül, hanem magától az Ö-valótól hallottunk mindannyian a Színáj-hegyén, akkor szintén megkapjuk a 613-at.

A cicitben a dupla csomókat hurkok választják el egymástól. Az elsőben 7, a másodikban 8, a harmadikban 11 és a negyedikben 13 hurok van, ami összesen 39 (vannak más szokások is).

A cicit egyrészről emlékeztet a sábeszi (szombati) 39 fő munkatilalomra, másrészről pedig arra, hogy az Ö-való Egy, Hásém Echád, י-ה-ו-ה אחד

י-ה-ו-ה=26 és 13=אחד ami összesen 26+13=39

Így már érthető, hogy a cicit hogyan köt össze minket Mózessel, a micvákkal, a Tórával és az Ö-valóval, és mi hogyan is vagyunk az Ő szolgái.

Lefkovics Kornél

Korábbi híreink